turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Aralık 2015, 15:30


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Dynamic Optimal Contract Design between the Principal and the Agent

Kerem Uğurlu
Sabancı Universty, Türkiye

We study an optimization problem related to the contract theory in continuous time with finite time horizon. The risk neutral principal hires a risk averse agent to manage a risky project with the aim of maximizing the cumulative output of the project. The cumulative output depends on the agents action, on an unknown productivity parameter as well as on a Brownian motion with constant volatility. The principal does not observe the actual effort of the agent but can only recommend effort to the agent and can see only the cumulative output, whereas the agent knows his actual effort as well as the cumulative output. This causes the moral hazard. The agent’s problem will be solved using the weak formulation of stochastic control, whereas the principal’s problem will be solved using the HJB approach.
Ekonomi ve Finans İngilizce
IAM - S209

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır