turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Aralık 2015, 13:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Cesaro Summability and Its Applications to Classical Fourier Series

Ali Deniz
Bilkent University, Türkiye

This is Senior Project presentation. We present some ideas and results of Cesaro summability for series and sequences with the intention of showing how useful they are in order to answer two of main questions for classical Fourier series, more precisely: The Convergence Question: Given a real periodic function $f$ and integrable on $[-\pi,\pi]$, does the Fourier series of $f$ converge to $f$? The Uniqueness Question: If a trigonometric series $S$ converges to some function $f$ integrable on $[-\pi,\pi]$, is $S$ the Fourier series of $f$? Using the Dirichlet kernel and the Fejer kernel approach we show how the idea of Cesaro summability is used in order to obtain important theorems on these questions. One of the main result included in this presentation is Hardy's Tauberian Theorem which is used to provide an answer to the Convergence Question, known as the Dirichlet-Jordan Theorem.
Analiz İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır