turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ağustos 2015, 10:30


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

c-Sum Flows in Graphs

Saieed Akbari
Sharif University of Technology, İran

Let G be a graph. For a real number c, a c-sum flow of G is an assignment of non-zero real numbers to the edges of G such that the sum of values of all edges incident with each vertex is c. Let k be a natural number. A c-sum k-flow is a c-sum flow with values from the set {±1, . . . , ±(k - 1)}. In this talk, we present known results on c-sum k-flows of graphs and propose several conjectures. The four-color theorem states that any map in a plane can be colored using four-colors in such a way that regions sharing a common boundary (other than a single point) do not share the same color. Nowhere-zero flows in directed graphs are important because they have nice relations with four color theorem. Here, we provide a bridge between nowhere-zero flows in directed graphs and 0-sum flows in undirected graphs.
Çizge Kuramı ve Kombinatorik İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır