turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Sempozyum

Directed Reading Program Türkiye 2024

02 Eylül 2024 - 06 Eylül 2024

Sabancı University, Istanbul

The Directed Reading Program (DRP) Türkiye, which will be held for the fourth time this summer, is an independent, online project run by volunteer graduate students and young researchers. The program pairs undergraduate students studying mathematics at universities in Turkiye and nearby regions with graduate students and young researchers at institutions around the world to work together on selected books or articles in mathematics. During the program, undergraduate students will be paired with master's students, PhD candidates, or recently graduated young researchers to engage in joint reading sessions over a period of two months. At the end of the online program, a Symposium will be organized to foster collaboration among participants and enhance the network of young mathematicians in Turkey. The Symposium will take place in-person at Sabanci University in Istanbul. Applications are open until June 3rd. To apply, visit our website.

Matematik Etkinliğin Web Sayfası
drpmathturkey@gmail.com

admin 04.04.2024

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır