YAKLAŞAN KONFERANSLAR VE TOPLANTILAR

Conference 2nd IRSYSC-2016 - Second International Researchers, Statisticians and Young Statisticians Congress
  Tarihler   03.05.2016 - 11.05.2016
  Yer   Izmir (Turkey), Istanbul (Turkey), Dubrovnik (Croatia), Venice (Italy), Brindisi (Italy), Katakolon (Greece)
  Alan   Statistics
  Konular   Actuarial Sciences and Insurance Non-parametric Statistical Methods Artificial Neural Networks Operational Research Assessment and Evaluation Optimization Biostatistics Portfolio Investment Data Analysis Probability Theory Data Mining Regression Analysis Decision Support Systems Risk Management Distribution Theory Sampling Methods Econometrics Statistical Modelling Experimental Design and Variance Analysis Statistical Quality and Process Control Financial Risk Modeling Statistics in Assessment and Evaluation Fuzzy Logic Applications Statistics in Behavioral Sciences Heuristic Algorithms Statistics in Social Sciences Hypothesis Testing Stochastic Processes Marketing Research Survival Analysis Mathematical Statistics Spatial Statistics Modeling and Simulation Techniques Time Series Multivariate Statistics Other statistical methods Besides cross disciplines and applied papers, submissions improving statistical methods are especially welcomed.
  Özet   Second International Researchers, Statisticians and Young Statisticians Congress (2nd IRSYSC-2016) will be held on 3-11 May 2016 by Hacettepe University Department of Statistics in Izmir (Turkey), Istanbul (Turkey), Dubrovnik (Croatia), Venice (Italy), Brindisi (Italy), and Katakolon (Greece) at the congress halls on MSC Magnifica Cruise. The aim of 2nd IRSYSC-2016 is to bring all young people dealing with statistics and many other professionals in different field of statistics. 2nd IRSYSC-2016 will also give the opportunity to academicians and employees to share the ideas and their works. Many academics and researchers from different areas of the world will participate to 2ndIRSYSC-2016. We kindly invite you to participate 2ndIRSYSC-2016 with oral presentation, poster presentation or as a listener. Official language of congress is English. Full length papers will be published in a special issue of “Hacettepe Journal of Mathematics and Statistics” (indexed by SCI-Expanded) after the review process.
  Web   http://www.irsysc.org/
  İletişim   kadilar@hacettepe.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 06.10.2015_14:21
Workshop Matematik ve Toplum Çalıştayı
  Tarihler   07.05.2016 - 08.05.2016
  Yer   Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul
  Alan   Mathematics
  Konular   Matematik ve Toplum
  Özet   Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu 7-8 Mayıs Tarihlerinde ''Matematik ve Toplum Çalıştayı'' düzenliyor! Matematik ve Toplum Çalıştayı, 3000 yılı aşkın süredir insanlığın kolektif çabasının en rafine sonuçlarından olan matematiğin dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimini, düşünsel temellerini (felsefesini), doğa bilimleriyle etkileşimini ve matematik eğitimini konu almaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu, üniversite öğrencilerinin matematik kültürü edinmesini, matematiğin geniş doğası hakkında entelektüel donanıma sahip olmasını ve yaşayan matematikle temas etmesini amaçlar. Aynı zamanda üniversite, evrensel tanımı gereği bilgi üretimi gerçekleştirir ve bu üretimi bir kültür olarak öğrencilere kazandırır. Bu bağlamda Matematik ve Toplum Çalıştayı'nın öğrenciler ile matematik dünyası arasındaki kopukluk gibi önemli bir boşluğu biraz olsun dolduracağını düşünüyoruz. Matematiğin insan aktivitelerinin her aşamasındaki yerinin vazgeçilemez olduğu, rasyonel ve sistematik düşüncenin matematiksel uslamlamadan ayrılamayacağı su götürmez bir gerçektir. Bu doğrultuda matematiğe dokunmak isteyen tüm üniversite öğrencilerini etkinliğimizde görmekten mutluluk duyarız.

İstanbul dışından katılmak isteyen 10 lise öğrencisinin Ulaşım ve Konaklama masraflarını karşılayacağız. İstanbul dışından çalıştayımıza katılmak isteyen öğrencilerin konaklama ve yol bursu almak için info@bounmathsociety.com adresimize kendilerini tanıtan bir mail atmaları gerekmektedir. Mail yoluyla başvurdukları takdirde kendilerine geri dönüş yapılacaktır. Bu imkanı bize sağlayan Türk Matematik derneğine teşekkür ederiz.
  Web   http://bounmathsociety.com/2016/01/24/matematik-ve-toplum-calistayi-7-8-mayis/
  İletişim   info@bounmathsociety.com
  Not   İstanbul dışından katılmak isteyen 10 lise öğrencisinin Ulaşım ve Konaklama masraflarını karşılayacağız. İstanbul dışından çalıştayımıza katılmak isteyen öğrencilerin konaklama ve yol bursu almak için info@bounmathsociety.com adresimize kendilerini tanıtan bir mail atmaları gerekmektedir. Mail yoluyla başvurdukları takdirde kendilerine geri dönüş yapılacaktır.
    ekleyen admin | eklemezamanı 27.03.2016_13:42 Corrected!
Workshop Workshop on Algebra, Geometry and Topology of Singularities
  Tarihler   08.05.2016 - 13.05.2016
  Yer   Galatasaray University
  Alan   Geometry, Topology
  Konular   Algebra, Geometry and Topology of Singularities
  Özet   This one-week workshop is devoted to some introductory courses related with the subject of the workshop titled Algebra, Geometry and Topology of Singularities, which will be held at Galatasaray University on May 8-13, 2016. The courses will be given by the experts of the subject and aimed to cover preliminary subjects for the participants.
  Web   http://math.gsu.edu.tr/singularities2016/
  İletişim   stutdere@gtu.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 14.02.2016_14:12 Corrected!
Lecture Series Lie Grupları, Cebirleri ve Temsilleri Semineri
  Tarihler   09.05.2016 - 29.05.2016
  Yer   İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi
  Alan   Algebra
  Özet   İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi'nde 9-29 Mayıs tarihleri arasında master/doktora öğrencilerine yönelik ''Lie Grupları, Cebirleri ve Temsilleri Semineri'' düzenlenecektir. Tulane Üniversitesi'nden Mahir Bilen Can'ın yapacağı seminerler, yoğunlaştırılmış bir ders serisi şeklinde haftada 4 gün, günde 2 ders olarak anlatılacaktır. Lie teorisinin ilklerinden başlayarak günümüzdeki geometrik topoloji uygulamalarına kadar pek çok konuya değinilecektir. Seri dersler, Lie teorisiyle ilgili araştırmalar üzerine çeşitli araştırmacıların konuşmalarıyla desteklenecektir.

Son başvuru tarihi: 23 Nisan 2016
  Web   http://www.imbm.org.tr/LIE16/LIE16tr.html
  İletişim   ferit.ozturk@boun.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 31.03.2016_18:14
Symposium 15. Matematik Sempozyumu
  Tarihler   12.05.2016 - 14.05.2016
  Yer   Fırat Üniversitesi, Elazığ
  Alan   Mathematics
  Konular   Matematik, matematik eğitimi
  Özet   Her yıl matematikçileri, matematik eğitimcilerini, eğitim uygulamasını yapan öğretmen ve öğrencileri ayrıca kamuda çalışan matematikçileri bir araya getiren Geleneksel Matematik Sempozyumu, Sergi ve Şenliklerinin onbeşincisi 12 – 14 Mayıs 2016 tarihlerinde Fırat Üniversitesinin Ev Sahipliğinde, ''Harputta Matematik Yolculuğu'' teması ile gerçekleştirilecektir. Sempozyumda Matematik ve Matematik eğitimi ile ilgili bildirilere, posterlere, sergilere ve atölye çalışmalarına yer verilmektedir. Kurullarının oluşturulmasında bu durum dikkate alınmıştır. Ayrıca sempozyum boyunca "Matematikçiler Derneği Türkiye Liseler Arası Dördüncü Matematik Yarışması" ve ''2016 Matematikçiler Derneği Satranç Turnuvası'' yapılacaktır. Sempozyumda yer alacak davetli konuşma, bildiri, poster, panel ve benzeri etkinlikler aracılığıyla matematik ve matematik eğitimi alanındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşmayı amaçlamaktayız.
  Web   http://matder.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=348&Itemid=462
  İletişim   ndogan@gazi.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 24.11.2015_09:36
Lecture Series Geometry - Topology Working Day III
  Tarihler   13.05.2016 - 13.05.2016
  Yer   METU
  Alan   Geometry, Topology
  Konular   Algebraic Geometry
  Özet   9:00-10:30 Selma Altınok Bhupal, Hacettepe University
Introduction to Algebraic Geometry
10:30-11:00 Coffee/ Tea Break
11:00-12:30 Özgür Kişisel, METU
12:30-13:30 Lunch Break
13:30-15:00 Tolga Karayayla, METU
Elliptic surfaces and some related problems
15:00-15:30 Coffee/ Tea Break
15:30-17:00 Sergey Finashin, METU
  Web   http://yunus.hacettepe.edu.tr/~sonaran/Topologydays.html
  İletişim   Sinem Çelik Onaran : sonaran@hacettepe.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 13.03.2016_15:52
Conference IC-SMHD-2016 - International Conference on Information Complexity and Statistical Modeling in High Dimensions with Applications
  Tarihler   18.05.2016 - 21.05.2016
  Yer   Capadocia, Nevşehir
  Alan   Statistics
  Konular   Information Complexity and Statistical Modeling
  Özet   IC-SMHD-2016 will establish an international cooperative relation with Turkey and Turkish Statistical Science researchers, students and modelers. As part of the conference, IC-SMHD-2016 will feature a Festschrift honoring Prof. Dr. Hamparsum (Ham) Bozdogan, Toby McKenzie Professor at the University of Tennessee, for his outstanding contributions not just to the domain of information complexity and model selection enterprise in high-dimensions, but also to his international outreach contributions in disseminating statistical knowledge to the young future scholars from many different countries, including Turkey. The scientific theme and the program of IC-SMHD-2016 will include sessions with invited and contributed talks, and poster presentations from a broad range of topics from all over the world. The theme of IC-SMHD-2016 is planned around innovative cutting edge and challenging interdisciplinary research and the interaction between theory and practice of information complexity and statistical modeling problems with applications to “small sample, and large dimensions” (n

  Web   http://www.ic-smhd2016.com/
  İletişim   olcay.arslan@ankara.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 06.10.2015_14:15
Workshop Antalya Cebir Günleri XVIII
  Tarihler   18.05.2016 - 22.05.2016
  Yer   Nesin Matematik Köyü, Şirince, İzmir
  Alan   Algebra
  Konular   All areas related to algebra such as number theory, algebraic geometry, ring theory, module theory, and model theory
  Özet   Antalya Algebra Days is an annual meeting, held in Turkey since 1999. At least 100 people participate every year, including many graduate students from different universities of Turkey. With the participation of guests from abroad, the event serves as an international platform for exchanging ideas and establishing contacts.
  Web   https://matematikkoyu.org/etkinlikler/2016_acg/index.php
  İletişim   aslicankorkmaz@nesinvakfi.org
    ekleyen admin | eklemezamanı 19.11.2015_14:58
Conference ICRAPAM 2016 - 3rd International Conference on Recent Advances in Pure and Applied Mathematics
  Tarihler   19.05.2016 - 23.05.2016
  Yer   Bodrum, Muğla
  Alan   Mathematics
  Konular   Prospective authors are invited to submit their abstracts on the related, but not limited, following topics of interest: Numerical Analysis, Ordinary and Partial Differential Equations, Scientific computing, Boundary Value Problems, Approximation Theory, Sequence Spaces and Summability, Real Analysis and its Applications, Functional Analysis and its Applications, Fixed Point Theory, Optimization, Geometry, Computational Geometry, Differential Geometry, Applied Algebra, Combinatorics, Complex Analysis, Flow Dynamics, Control, Computing science and mathematical modelling in scientific disciplines, Computing Theory, Numerical and Semi-Numerical Algorithms, Game Theory, Operations Research, Optimization Techniques, Symbolic Computation, Chaos Fractals and Bifurcations, Analysis and design tools, Cryptography, Number Theory and Mathematics Education.
  Özet   We are happy to announce that "3rd International Conference on Recent Advances in Pure and Applied Mathematics (ICRAPAM 2016)" will be held at La Blanche Resort & Spa, Bodrum, Mugla-Turkey, 19-23 May, 2016. This year ICRAPAM is supported by Istanbul Commerce University, Istanbul Medeniyet University and Institute of Mathematics of National Academy of Science of Ukraine. On behalf of the Organizing Committee it is my pleasure to invite you to participate to our conference by submitting your latest research outcome as a single page abstract. ICRAPAM 2016 will be an international forum for mathematicians, scientists and engineers to present their latest research and development results in all areas of Pure and Applied Mathematics and their possible advanced applications in real life. All the papers are subject to rigorous peer-review by at least two members of scientific committee or additional reviewers.
  Web   http://www.icrapam.org/
  İletişim   Ekrem Savaş: icrapam@icrapam.org
    ekleyen admin | eklemezamanı 05.11.2015_11:12
Conference 8th International Conference ''Inverse Problems: Modeling And Simulation''
  Tarihler   23.05.2016 - 28.05.2016
  Yer   Ölüdeniz, Fethiye
  Alan   Modeling and Simulation
  Konular   Topics Inverse Problems in: Tomography; Medical Imaging; Mechanics; Nondestructive Testing; Material Science; Underground Prospecting; Acoustics; Geophysics; Heat and Mass Transfer; Chemistry, Biology, Medicine, Economics, Electromagnetism, Acoustics, Geophysics; Learning Theory Imaging Statistical and Probabilistic Methods Numerical Inversion Algorithms Identification Problems for Differential Equations Geometric Inverse Problems Regularization Techniques Design and Shape Optimization Inverse Scattering Determination of Boundary and Initial Conditions Inverse Coefficient and Source Problems Computational Methods Identifiability Concepts Spectral Inversion Data Analysis
  Özet   On behalf of the International Program Committee we are pleased to inform you that the Eighth International Conference "Inverse Problems: Modeling and Simulation" will be held during May 23 – 28, 2016, in the distinguished hotels of the Mediterranean Region, in Liberty Hotels, Lykia, Ölüdeniz, Fethiye, Turkey. The main sponsors of the conference are Izmir University and the Eurasian Association on Inverse Problems (EAIP). As with the previous seven IPMS conferences, the objective of this meeting is to be multidisciplinary and international, bringing together scientists working on various topics of inverse problems in diverse areas, such as mathematics, engineering, physics, geology, chemistry, biology, medicine, material science, nanotechnology, meteorology, finance, and many areas in the fields of biotechnology, genetics and ecology.
  Web   http://www.ipms-conference.org/
  İletişim   onur.baysal@izmir.edu.tr
    ekleyen admin | eklemezamanı 30.11.2015_19:54