turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

Arf Lectures: Diophantine Computations - Andrew Sutherland

13 Ekim 2022

ODTÜ Matematik Bölümü, Ankara

İki yıllık  aradan sonra 2022 yılı Arf Konferansı ODTÜ Matematik Bölümünde 13 Ekim 2022, Perşembe 15:40'da, Cahit Arf Amfisinde  yapılacaktır.

Davetli konuşmacı MIT'den Profesör Andrew Sutherland olup konuşma  başlığı "Diophantine Computations"dır.  
 

Abstract
Diophantine problems, in which one seeks integer solutions to a polynomial equation, include some of the oldest problems in mathematics. There is a notable disparity between the difficulty of stating a Diophantine problem and that of solving it. This feature was formalized in the 20th century by the negative answer to Hilbert’s tenth problem: It is impossible to determine whether some Diophantine equations have solutions or not. One need not look very far to find examples whose status is unknown. A striking example noted by Mordell in 1953 involves the Diophantine equation $x^3 + y^3 + z^3 = 3$. In this talk I will discuss the resolution of Mordell's question and some related problems. I will also offer some thoughts on how we may approach questions that might be undecidable, and the role that computation can and cannot play.

Sayılar Teorisi Etkinliğin Web Sayfası
Semra Öztürk: sozkap@metu.edu.tr

admin 30.08.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır