turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

ICMME 2022 - International Conference on Mathematics and Mathematics Education

22 Eylül 2022 - 24 Eylül 2022

Pamukkale University, Denizli

It is our great pleasure to invite you to the International Conference on Mathematics and Mathematics Education “Mathematics in the wonder of the world PAMUKKALE” (ICMME-2022). This event will be held on online September 22-24, 2022 in Denizli / Turkey  by the Association of Mathematicians (MATDER) and cooperation with Pamukkale  University.

The main aim of this conference is to contribute to the development of mathematics, mathematics education, and their applications and to bring together the members of the mathematics community, interdisciplinary researchers, educators, mathematicians, and statisticians from all over the world. The conference will present new results and future challenges, in series of invited and short talks, poster presentations, workshops, and exhibitions. The presentations can be done in English.

This year, our conference will include a chess tournament, Mathematics and Art Exhibition, and a high school math competition.

Those who want to make the conference presentation language Turkish must prepare the presentation text in English. National participants must attend the conference face to face. For international participants, they can attend the conference as a hybrid (online or face-to-face).

Matematik Etkinliğin Web Sayfası
icmme.matder@gmail.com

admin 19.07.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır