turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

SageDays Istanbul - SCALE2022 - SageDays Istanbul

08 Ağustos 2022 - 12 Ağustos 2022

Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul

SageMath is an open source, free, general purpose mathematics software. It is python based and it can interact with other mathematics software such as magma, Maple, Mathematica, GAP, etc. Since its creation in 2005 more than 100 workshops called SageDays has been organized around the globe to form communities and to develop the software. SageDays Istanbul will be the 113th workshop, and it will be the first one in Turkey.

This workshop is open to users of all levels, with many tutorial sessions. There will be a lot of time to work on the software either individually or as part of a team. Users can run their own projects during the week. It is a gathering of the community to spend time with SageMath. 

You can register through the umbrella event SCALE 2022 webpage: https://scale.gtu.edu.tr/

Free accomodation is offered to students. You can also request transportation or accomodation support. The event is supported by a grant from the International Mathematical Union Commission for Developing Countries (IMU-CDC). More info on the other events planned with the grant: https://sites.google.com/view/matematikcilericinhesaplama/ana-sayfa


NOT: Registration is required.

Genel Matematik Araştırmaları Etkinliğin Web Sayfası
canozanoguz@gmail.com

matpesinde 18.07.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır