turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Sempozyum

Directed Reading Program Turkiye Symposium

26 Ağustos 2022 - 28 Ağustos 2022

Feza Gürsey Fizik ve Matematik Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi

The Directed Reading Program (DRP) Turkey is an independent project run by volunteer graduate students and young researchers. The program pairs undergraduate students studying mathematics at universities in Turkey with graduate students and young researchers at institutions around the world to work together on selected books or articles in mathematics. The program will also include virtual social gatherings where students can meet peers and other graduate students, young researchers and develop relationships based on their mathematical or personal interests. There will also be office hours and online talks by invited speakers. The symposium takes place at the end of the program where the students have a chance to present a part of what they have studied during the two months reading. Symposium will take place at Feza Gürsey Institute in a hybrid format with a possibility to attend online.
Diğer Etkinliğin Web Sayfası
Sefika Kuzgun

fgm 06.07.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır