turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Ders Serisi

Banach Uzaylarının Geometrisi (Selçuk DEMİR)

29 Ağustos 2022 - 02 Eylül 2022

Çakılarası Matematik Köyü Eskişehir

Riemann'ın ünlü bir teoremine göre, bir gerçel sayı serisinin mutlak yakınsaklığı, terimlerinin tüm permütasyonları altında yakınsak kalmasına denktir. Sonsuz boyutlu Banach uzaylarında bu böyle değildir. Bu olguyu ve ardındaki geometriyi keşfedeceğiz. Adına Dvoretzky-Rogers Lemması denilen bu olgu, Banach uzaylarının geometrisi hakkındaki pek çok güzel sonucun kaynağıdır. Bu geometriyi Dvoretzky Teoremi olarak anılan önermeyi elde edecek kadar inceleyeceğiz. Dersi izleyebilmek için bir miktar fonksiyonel analiz, ölçü kuramı ve olasılık yeterlidir. Her halükârda, gerekli önbilgilerin üzerinden geçilecektir.

Geometri Etkinliğin Web Sayfası
cakilarasimatematikkoyu@gmail.com

cmk 09.04.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır