turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Yaz Okulu

SCALE2022 - Summer School On Finite Geometry

08 Ağustos 2022 - 12 Ağustos 2022

Minerva Palas, Sabancı University, Karaköy, Istanbul, Turkey

Finite geometry has strong connections with algebraic coding theory, graph theory, finite group theory, algebraic geometry over finite fields, design theory, finite fields, algebraic combinatorics, and more. Computational techniques are becoming more instrumental in finding and proving new theorems. These computational techniques rely on computer algebra, mostly related to the theory of finite fields. Techniques from computational group theory and the theory of matrix groups over finite fields are now readily available. The goal of the school is to show the interplay between theory and practical computations from various angles, and to introduce young researchers to the tools that are needed for this kind of research. The school will take a problem-based approach, and examples of this interplay of theory and experiment will be given. Opportunities will be provided for young researchers to discuss and share their problems, and to explore new ways in which computations may be helpful for their work. The summer school is part of SCALE. It will include five lecture sequences:

“Finite Geometry with Orbiter” by Anton Betten
“Geometries over finite fields” by Jan de Beule
“Polynomials over finite fields and applications” by Bence Csajbok
“Algebraic geometry codes” by Maria Montanucci
“Matrix techniques in finite geometry” by Morgan Rodgers

There will also be slots for short contributed talks.

Analiz Etkinliğin Web Sayfası
fkaraoglu@nku.edu.tr

admin 05.04.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır