turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

Tools and Software for Algebraic Geometry

23 Ağustos 2021 - 27 Ağustos 2021

IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

The idea of this week program is to introduce the participants to algebraic geometry from two explicit angles: theta functions theory and algebraic curves. To illustrate the topics, the participants will manipulate the objects using computational software as Magma and Sage (no a priori knowledge is required on these softwares). This short course is a prelude to the CIMPA school and it is highly recommended for the students who wish to participate. Mathematical tools that will be explained during the week have applications to coding theory, cryptography but also to algebraic statistics.

Format of the event:
There will be lectures in the morning related to various aspects of theta functions or algebraic curves. In the afternoon, we will work on specific problems with computer help.

Cebirsel Geometri Etkinliğin Web Sayfası
imbm@imbm.org.tr

admin 22.08.2021

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır