turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

Conference on Operator Algebras and Related Topics: In memory of Vaughan Jones

08 Haziran 2021 - 10 Haziran 2021

Istanbul Center for Mathematical Sciences and Bogazici University

In July 1991, Bogazici University hosted a conference on Operator algebras, Mathematical Physics and Low Dimensional Topology. The conference featured leading experts as well as young researchers who would go on to become established. Vaughan Jones was one of the main speakers. Thirty years later, we wish to dedicate this conference to his memory. Details of the 1991 conference including the book of proceedings and photos of participants may be found here:  Operator algebras, mathematical physics and low dimensional topology in Istanbul, 1991. Thirty years on, we seek to bring together a similar team of experts in various areas of operator algebras and their connections to other disciplines.

Analiz Etkinliğin Web Sayfası
Betül Tanbay: tanbay@boun.edu.tr

admin 31.05.2021

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır