turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Araştırma Okulu

CIMPA-WAMS - CIMPA-West Asia Mathematical School (WAMS) : Mathematics and their interactions

27 Ekim 2019 - 03 Kasım 2019

Nesin Mathematics Village, Izmir

We are pleased to announce that the registration of the ''CIMPA-West Asia Mathematical School (WAMS) : Mathematics and their interactions'' has been opened. West Asia Mathematical School will take place from October, 27th to November 3rd at the Mathematics Village, Şirince-İzmir, Turkey. The objective of this school is to offer a fairly complete courses in the modeling field, ranging from theoretical approaches to concrete developments (modeling and numerical simulations). The implementation and development of numerical approximation methods requires, first and foremost, a good knowledge of mathematical equations (differential equations, partial differential equations) but also the phenomena they account for. Finally, the efficient implementation of the associated approximation algorithms can not be conceived without an introduction to computer skills. These courses are intended for students, researchers or teaching researchers wishing to acquire an introduction to modern training in the field of mathematics and their applications.
Matematik Etkinliğin Web Sayfası
burcu.gurbuz@uskudar.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır