turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

icamls'18 - International Conference on Applied Mathematics, Modeling and Life Science Problems

03 Ekim 2018 - 05 Ekim 2018

İstanbul

It is our great pleasure to announce that International Conference on Applied Mathematics, Modeling and Life Science Problems (ICAMLS'18). This event will be held on October 3-5, 2018 in İstanbul, TURKEY. This conference is organized by Marmara University, Gebze Technical University and Dogus University. The main aim of this conference is to contribute to the development of mathematical and biological sciences and their applications and to bring together the members of the communities, interdisciplinary researchers, mathematicians, statisticians, engineers, computational biologists and chemisists from all over the world. The conference will present new results and future challenges, in series of invited and short talks. The presentations will be performed in English. Last but not least, the abstracts of all accepted presentations will be published in the journal Advances in Mathematical Sciences and Applications-Japan. Abstract should be less then 300 words. Deadline for submission of abstracts is May 31, 2018.
Uygulamalı Matematik Etkinliğin Web Sayfası
Bülent Yılmaz: icamls18@marmara.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır