turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Yaz Okulu

Algebraic Geometry and Number Theory

02 Haziran 2014 - 10 Haziran 2014

Galatasaray University, İstanbul

This is a two-week long research summer school on algebraic geometry and related number theory. Topics to be included are Computational commutative algebra, Subvarieties of low degree in projective spaces, sheaf cohomology, Singular points of complex hypersurfaces, Birational geometry of moduli spaces, Arakelov theory and Hypergeometric Galois actions. We plan to deliver a series of preparatory lectures before the summer school. There will be a possibility for young researchers to present short research talks and make poster presentations. First week of the summer school will be devoted to general lectures. Specialized courses and research talks will be delivered in the second week. Schedule will be announced on May 2014. Some funding will be available for qualified research students coming from the region. Registrations will be open in fall 2013 and will be made through the website of CIMPA. See below for details.
Cebirsel Geometri Etkinliğin Web Sayfası
Ayberk Zeytin: ayberkz@gmail.com

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır