turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

Workshop on Finite Fields, Function Fields and Their Applications

26 Nisan 2018 - 27 Nisan 2018

Minerva Han Minerva Palas, Bankalar Caddesi 2, Karaköy, İstanbul

The aim of the workshop is to gather researchers in finite fields, function fields and their applications. Besides theoretical beauty and interest, finite fields and function fields have been influential in applications such as coding theory, cryptography and sequences. Invited speakers cover a wide range of topics in these areas, including sequences and polynomials over finite fields, cryptographically significant functions, algortihmic problems over finite fields, finite geometry, curves over finite fields and related asymptotic problems, and coding theory. The workshop will enable discussion of the most recent developments and interesting open problems in these areas, and will be a great opportunity for young researchers to learn from and communicate with some of the most active researchers in these topics.
Cebir Etkinliğin Web Sayfası
wffa@sabanciuniv.edu

admin 20.03.2020_14:05'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır