turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

BETEQ 16 - International Conference on Boundary Element and Meshless Techniques

11 Temmuz 2016 - 13 Temmuz 2016

Middle East Technical University, Ankara

The aim of the conference is to promote further international co-operation between Scientist and Engineers from different disciplines involved in the study and development of the Boundary Element Techniques. The Boundary Element Method (BEM) also known as the Boundary Integral Equation Method (BIEM) has in recent years become an established method of solution in several important areas of engineering such as fracture mechanics, acoustics and solid dynamics among others. However, there are still many areas where the method needs to be developed further. The participants are encouraged to explore new formulations and ideas for a wide range of applications as well as report on advances made on the numerical implementation of the method. The application of the method to practical problems is very much encouraged. The conference will cover all aspects of the boundary integral methods.
Uygulamalı Matematik Etkinliğin Web Sayfası
munt@metu.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır