turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Ağustos 2015, 16:00


Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On the Spectral Theory of Multidimensional Schrödinger Operator

Setenay Akduman
DEU, Türkiye

The main object of my talk is the Schr\"{o}dinger operator $L(V)$ with a matrix potential on a $d-$ dimensional rectangle with Neumann boundary conditions. The operator $L(V)$ is considered as a perturbation of the free Hamiltonian $L(0)$, when $V=0$. Perturbative analysis of eigenvalues and eigenfunctions of $L(V)$ meets a serious difficulty due to presence of the very close eigenvalues of unperturbed operator. In general, this leads to the so-called `small denominators' problem. However, the set of unperturbed eigenvalues can be splitted into two parts called resonance and non-resonance domains, respectively. This opens a door to study the perturbations of each group for obtaining various asymptotic formulas for the eigenvalues and eigenfunctions of $L(V)$. I will talk about this problem which is a part of my PhD dissertation.
Dinamik Sistemler İngilizce
Matematik Bölümü

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır