turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Temmuz 2015, 15:00


Çankırı Karatekin Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Intermittence and Space-Time Fractional Stochastic Partial Differential Equations

Erkan Nane
Auburn University, Amerika Birleşik Devletleri

I will consider a class of time fractional stochastic heat type equations. The time fractional stochastic heat type equations might be used to model phenomenon with random e ects with thermal memory. In this talk I discuss: (i) Existence an uniqueness of solutions and existence of a continuous version of the solution; (ii) absolute moments of the solutions of this equation grows exponentially; and (iii) the distances to the origin of the farthest high peaks of those moments grow exactly linearly with time. These results extend the results of Mohammud Foondun and Davar Khoshnevisan, (Intermittence and nonlinear parabolic stochastic partial di erential equations, Electron. J. Probab. 14 (2009), no. 21, 548{568) and Conus and Khoshnevisan (On the existence and position of the farthest peaks of a family of stochastic heat and wave equations, Probab. Theory Related Fields 152 (2012), no. 3-4, 681{701) on the parabolic stochastic heat equations. These results are our recent joint work with Jebessa B Mijena.
Kısmi Diferansiyel Denklemler İngilizce
Matematik Bölümü

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır