turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Haziran 2015, 15:15


Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Conjugation invariants in the mod-2 dual Leibniz-Hopf algebra

Neşet Deniz Turgay
-, Türkiye

The Leibniz-Hopf algebra is the free associative algebra with one generator in each degree and co-product given by the Cartan formula. The mod 2 Steenrod algebra naturally occurs as a quotient of this Hopf algebra by the Adem relations. Several years ago, motivated by its link with commutativity of ring spectra, Martin Crossley and Sarah Whitehouse attempted to compute the invariants under conjugation in the dual Steenrod algebra. A complete calculation was not possible then, so we present a different approach to this problem. In particular, we calculate the conjugation invariants in the mod 2 dual Leibniz-Hopf algebra. Since the dual Steenrod algebra is a sub Hopf algebra of this algebra, so the conjugation invariants in the dual Steenrod algebra are the intersection of the Leibniz-Hopf conjugation invariants and the dual Steenrod algebra. We show that, like in the dual Steenrod algebra, the degree-wise dimension of the conjugation invariants is ''approximately'' half that of the whole algebra.
Cebir İngilizce
Matematik Bölümü

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır