turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Haziran 2015, 14:30


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Higher Dimensional Symplectic Mapping Class Group Relations Generalizing the Chain Relation

Bahar Acu
University of Southern California, Amerika Birleşik Devletleri

In the first part of the talk, we will introduce basics and related notions of contact and symplectic geometry, i.e., vocabulary needed for the second part of the talk. It is planned to be accesible to all graduate students. In the second part: we will examine symplectomorphisms of higher dimensional symplectic manifolds by using fibered Dehn twists first introduced by Biran and Giroux. The Weinstein domain of interest in this talk is $W^{2n}=\{f(z_0, \dots, z_n)=\delta\} \cap B^{2n+2}$, given by a homogeneous polynomial $f$, which has a Boothby-Wang type boundary. Despite the fact that many fibered Dehn twists cannot be expressed as a product of Dehn twists, we are still able to show that $\partial W$ has an open book decomposition carrying a fibered Dehn twist which is symplectically isotopic to a product of $k(k -1)^n$ right-handed Dehn twists along Lagrangian spheres. Moreover, we show that this identification yields a generalization of the classical chain relation on surfaces. This is joint work with Russell Avdek.
Geometri, Topoloji İngilizce
106, Bomonti campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır