turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mayıs 2015, 17:00


İstanbul Analiz Seminerleri

Hypercyclicity and weighted shift operators

Rebecca Sanders
Marquette University, Amerika Birleşik Devletleri

Linear dynamics, also known as hypercyclicity, examines the dynamics of linear operators on separable, infinite dimensional Banach spaces. Formally, an operator $T$ on a Banach space $X$ is hypercyclic if there exists a vector $x$ in $X$ for which its orbit $Orb(T, x) = \{x, T x, T^2x, T^3x, . . . \}$ is dense in $X$. Any such vector x is called a hypercyclic vector for the operator $T$. Over the years, the class of weighted shift operators has played an important role in hypercyclicity. They are often used when applying new results or as a testing ground for new ideas in hypercyclicity. In the present talk, we will discuss how weighted shift operators have contributed in the following three area of hypercyclicity: weak hypercyclicity, disjoint hypercyclicity, and common hypercyclic vectors.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır