turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mayıs 2015, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Waring`s Problem

Yıldırım Akbal
Bilkent University, Türkiye

Waring's problem is one of the famous questions in additive number theory stating that for each k ? 2, there is some constant s(k) such that every integer is the sum of at most s k th powers of natural numbers. For example, every natural number is the sum of at most 4 squares, 9 cubes, or 19 fourth powers. Waring's problem was proposed in 1770 by Edward Waring, after whom it is named. Its a?rmative answer, known as the Hilbert-Waring theorem, was provided by Hilbert in 1909. In this talk, I will give a brief history of Waring's problem and recent advancements over it. I will also discuss related results of mine as time permits.
Sayılar Teorisi İngilizce
Department of Mathematic, Building I, Auditorium.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır