turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mayıs 2015, 17:00


İstanbul Analiz Seminerleri

Density of multivariate polynomials on convex and starlike domains

András Kroo,
Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Macaristan

A central question in Approximation Theory concerns the possibility of approximation of continuous functions by various families of polynomials, that is density of classes of polynomials. On one hand the density of a given polynomial family depends on the algebraic structure of this set. In addition, in the multivariate case the question of density is also intricately related to the geometric properties of the underlying domain on which the approximation is studied. In the present talk we shall explore this interplay between algebraic and geometric properties in the study of density of various families of multivariate polynomials on compact subsets of $\mathbb{R}^d$, in particular convex bodies or starlike domains. The families of polynomials will include multivariate homogeneous polynomials, convex polynomials and incomplete polynomials.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır