turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mayıs 2015, 13:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Asymptotics of the spectral gaps for the Mathieu operat

Berkay Anahtarcı
Özyegin University, Türkiye

The Hill operator on the real line, is self-adjoint and its spectrum has a band-gap structure, that is, the intervals of continuous spectrum alternate with spectral gaps. The endpoints of these gaps are eigenvalues of the same differential operator L but considered on the interval [0,\pi] with periodic or antiperiodic boundary conditions. Considering the Hill operator in case of the specific potential v(x)=2acos(2x), so called the Mathieu operator, we provide precise asymptotics of the spectral gaps of L. Our result extends the asymptotic formula of Harrell--Avron--Simon by providing more asymptotic terms. This is joint work with Plamen Djakov.
Analiz İngilizce
106, Bomonti campus, MSGSU

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır