turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Mayıs 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Fraktal Geometri

Aysel Vanlı
Gazi Üniversitesi, Türkiye

Benoit Mandelbrot, IBM Laboratuvarlarında çalışırken doğada ifade edilemeyen nesnelerin geometrisini tanımlayabileceğini belki de hiç düşünmemişti. 1870’de Greg Cantor, 1890’da da Giuseppe Peano, nokta kümelerinden oluşan şekiller tanımlamışlardı. 1904’de Helge von Koch kar tanesini 1915’de ise Waclaw Sierpinski, Sierpinski eleğini tanımladı. 20. yüzyılın başlarında, Gaston Maurice Julia polinom denklemlerinin tekrar edilmesiyle oluşan matematiksel sistemi tanımladı. Bu buluşlar bir asır sonra 1975 yılında Benoit Mandelbrot’un tanımladığı Fraktal Geometriye birer örnek oldular. Bu seminerde Fraktal Geometrinin doğuşu ve gelişimi hakkında bilgiler verilerek gizemli Fraktal Geometri Dünyasından görsel sunumlar yapılacaktır.
Geometri Türkçe
Yaşar Ataman Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır