turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Nisan 2015, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Exceptional Belyi coverings

Alexander Klyachko
Bilkent University, Türkiye

Exceptional covering is a connected Belyi covering uniquely determined by its ramification scheme. Well known examples are cyclic, dihedral, and Chebyshev coverings. We add to this list a new infinite series of rational exceptional coverings together with the respective Belyi functions. We shortly discuss the minimal field of definition of a rational exceptional covering and show that it is either Q or its quadratic extension. Existing theories give no upper bound on degree of the field of definition of an exceptional covering of genus 1. It is an open question whether the number of such coverings is finite or infinite. Maple search for an exceptional covering of g>1 found none of degree 18 or less. Absence of exceptional hyperbolic coverings is a mystery we couldn’t explain. This is a joint project with Cemile Kürkoğlu
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, Bilkent.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır