turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Nisan 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Information Geometry and Affine Geometric Structures

Fatma Muazzez Şimşir
Hitit University, Türkiye

The set of probability distributions constitute a statistical model as a manifold. By means of this model the relationship between the geometric structure of the manifold and statistical estimation can be analyzed. The Fisher information metric plays an important role in information geometry. The pair (M,g) where M is a flat affine manifold and g is a Kaehler affine metric is called a Kaehler affine manifold. A connection, which is also flat, dual to flat affine connection is defined by the Kaehler affine metric. In addition, one can form a family of dual connections that are not flat. The concept of a Kaehler affine metric is naturally arises in information geometry. In this talk, the close relationship between information and affine geometry will be explained. This talk is a part of the TÜBİTAK 1001 113F296 Project called Harmonic maps, affine geometry and their applications to information geometry.
Geometri İngilizce
Yaşar Ataman Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır