turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Nisan 2015, 15:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Applied Mathematical problems from Molecular Biology

Andres Aravena
İstanbul University Department of Molecular Biology and Genetics, Türkiye

When scientists published the human genome, it captured the attention of everybody, in particular of mathematicians. Nevertheless the relationship between Molecular Biology and Mathematics started much earlier. Experiments of molecular biology produce huge volumes of data. They are modeled and analyzed with new mathematical tools. In this sense, the interaction of molecular biology with mathematics has enabled its success. In this talk I will speak about my experience as mathematician working as leader of a multidisciplinary team. We focused on understanding the biology of several microorganisms used in the industry. I will describe the mathematical models of the main questions of molecular biology. I will also describe some of the ideas used to solve these questions. This talk is oriented to a public with mathematical background. No knowledge of biology (other than high school level) is required.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır