turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Nisan 2015, 15:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

An introduction to o-minimality

Serge Randriambololona
Galatasaray Üniversitesi, Türkiye

A subset of $R^n$ is said to be semi-algebraic if it can be described by a finite system of polynomial inequalities. The collection of semi-algebraic sets enjoys stability by many natural operation (taking the topological closure, projecting,...) making it a rich tool to use, and at the same time its objects satisfy geometric theorems (stratification in smooth manifolds,...) that allow to keep control on their behaviour. O-minimality is an axiomatic approach which capture many of these features of semi -algebraic geometry. This axiomatic generalisation is successful in at least two sense: it preserves most of the nice properties of semi-algebraic geometry, and at the same time it has many natural witnesses that allow to "export" these properties outside of the algebraic world. I will give an overview of results concerning these two aspect of o-minimality.
Cebirsel Geometri İngilizce
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır