turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Nisan 2015, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Parabolic Stein Manifolds

Aydın Aytuna
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

An open Riemann surface is called parabolic in case every bounded subharmonic function on it reduces to a constant. Several authors introduced seemingly different analogs of this notion for complex manifolds of arbitrary dimension. In the first part of this expository talk, I will compile these notions of parabolicity, compare them and look at some examples. Then I will relate some of these notions to the linear topological type of the Fréchet space of global analytic functions on the given Stein manifold. This will allow us to look at these notions from functional analysis point of view. Finally, I will consider ''polynomials'' on S-parabolic manifolds and report on some general results about these objects. Most of what I will report in this talk is from joint work with A. Sadullaev.
Analiz İngilizce
FEF 10

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır