turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Nisan 2015, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

FK and BK spaces and compactness

Eberhard Malkowsky
Fatih University, Türkiye

The concepts of FK and BK spaces are most effectively used in the theory of matrix transformations in summability theory. Apart from its importance in metric fixed point theory, the study of compactness in FK and BK spaces has recently also become of great interest. We give a short introduction to FK and BK spaces, to measures of noncom- pactness on bounded sets in complete metric spaces, and a survey of the most important basic properties of certain measures of noncompactness, in particular, we consider the Kuratowski and Hausdorff measures of noncompactness. Furthermore we define and study the Hausdorff measure of noncompactness of operators between Banach spaces. Finally we demonstrate how measures of noncompactness can be applied in fixed point theory, in BK spaces, and in the characterizations of classes of compact operators between certain sequence spaces.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır