turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Mart 2015, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On a problem in Number Theory, A new approach

Alev Topuzoğlu
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

This talk aims to explain the recent solution of a problem in metric number theory, originating from Diophantine approximations. We will be concerned with the existence of explicitly defined infinite families of sequences of real numbers in [0,1), exhibiting particular distribution properties. We will first give a brief introduction to sequences that are “uniformly distributed mod. 1”. We will then describe the problem, and the tools to solve it. Our methods are based on the work on permutation polynomials over finite fields, due to the speaker and her collaborators, and on low discrepancy sequences, obtained by Pausinger. A recent result of Bourgain and Kontorovich on Zaremba’s Conjecture enables us to solve the existence problem completely. No prior knowledge of uniform distribution theory will be assumed. This is joint work with Florian Pausinger.
Sayılar Teorisi İngilizce
Building I, Seminar room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır