turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mart 2015, 15:30


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Recurrent Pi-Sigma Neural Network for Nonlinear Time Series Forecasting

Esra Akdeniz Duran
İstanbul Medeniyet University, Türkiye

Pi-sigma neural network was first introduced by Shin and Ghosh in 1991. Pi-sigma is a higher order neural network, which employs additive and multiplicative aggregation functions. It is well known that pi-sigma neural network has a good function approximation performance. Pi-sigma neural network has been successfully applied in forecasting. When it is used as a forecasting technique, lagged values of the time series are used as inputs to a neural network. In time series analysis, moving average models are frequently used stochastic models where lagged values of the errors are employed as inputs. In this study, a new recurrent Pi-sigma neural network (RPiS-ANN) is proposed with inputs being the lagged values of both the time series and errors. A learning algorithm based on particle swarm optimization for the new network is introduced. The performance of RPiS-ANN is compared with well known neural networks for illustration.
Uygulamalı Matematik İngilizce
IAM - S209

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır