turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mart 2015, 16:00


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Spectral Geometry and it Applications

O. Teoman Turgut
Boğaziçi University, Türkiye

There is a large amount of work on the interplay between the spectrum of the Laplacian and geometric data of a Riemannian manifold. An especially powerful tool in this direction is the use of heat kernels. We will review some results related to heat kernels and their estimates. The same tools have some interesting applications for singular Schrödinger operators with potentials supported on points, curves and surfaces being embedded in Riemmanian manifolds. We will briefly touch upon their implications on some nonlinear problems inspired from many-body physics. Note: This is an introductory talk aiming at introducing the subject and the relevant problems for the nonexpert.
Geometri İngilizce
CASE-133

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır