turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Nisan 2015, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Cemal Koç Cebir Seminer Günleri

Level Preserving Automorphisms of F Sym(κ)(ξ)

Mahmut Kuzucuoğlu
ODTÜ, Türkiye

Given an infinite sequence of not necessarily distinct prime numbers ξ = (p1, p2, , . . . , . . .). Let κ be a given infinite cardinal number. By using the strictly diagonal embedding of finitary symmetric group F Sym(κni) into F Sym(κni+1) where ni = p1 . . . pi one may construct for any given cardinal κ uncountably many pairwise non-isomorphic simple locally finite groups of cardinality κ. Then the natural question is the following: What is the structure and the cardinality of the automorphism group of F Sym(κ)(ξ). We prove the following. Theorem 1. (G¨uven-Kuzucuo˘glu) The cardinality of the automorphism group of F Sym(κ)(ξ) is equal to $2^κ$. As a tool we use the level preserving automorphisms of F Sym(κ)(ξ). We will also mention corresponding spherically homogenous rooted tree and topological properties of such trees.
Cebir İngilizce
GTÜ MBG Konferans Salonu
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır