turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Kasım 2023, 17:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC-IPM-HRI Sayılar Teorisi Seminerleri

Counting Points on stacks and elliptic curves with a rational n isogeny

Soumya Sankar
Universiteit Utrecht, Hollanda

The classical problem of counting elliptic curves with a rational N-isogeny can be phrased in terms of counting rational points on certain moduli stacks of elliptic curves. Counting points on stacks, while posing various challenges, has also opened up several new avenues of exploration in the last few years. In this talk, I will give an introduction to modular curves from the stacky perspective, discuss some notions of height on them, and use some of these notions to answer the counting question mentioned above. Time permitting, I will talk about this in the context of the stacky version of the Batyrev-Manin conjecture. The talk assumes no prior knowledge of stacks and is based on joint work with Brandon Boggess.


NOT: Zoom link: https://kocun.zoom.us/j/99715471656 Meeting ID: 997 1547 1656 passcode: 848084

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom

fgc 20.11.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır