turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Aralık 2023, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Monotonicity of the Hilbert Functions of some monomial curves

Nil Şahin
Bilkent, Türkiye

Let $S$ be a 4-generated pseudo-symmetric semigroup generated by the positive integers $\{n_1, n_2, n_3, n_4\}$ where $\gcd(n_1, n_2, n_3, n_4) = 1$. $k$ being a field, let $k[S]$ be the corresponding semigroup ring and
$I_S$ be the defining ideal of $S$. $f_*$ being the homogeneous summand of $f$, tangent cone of $S$ is $k[S]/{I_S}_*$ where ${I_S}_* =< f_*|f \in I_S >$. We will show that the  "Hilbert function of the local ring (which is isomorphic to the tangent cone) for a 4 generated pseudo-symmetric numerical semigroup $<n_1,n_2,n_3,n_4>$ is always non-decreasing when $n_1<n_2<n_3<n_4$" by an explicit Hilbert function computation.

 


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom meeting link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 20.11.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır