turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Haziran 2023, 10:30


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM Dual Perspektifler Seminerleri

Symplectic Almost Squeezings of Large $4$-balls (Part I)

Felix Schlenk
Université de Neuchâtel, İsviçre

In this first general talk I will explain what "symplectic" means, and sketch a proof of Gromov's non-squeezing theorem and of Gromov's   2-ball theorem. These basic symplectic rigidity results already have applications to   problems in dynamics, such as short-time super-recurrence and the non-existence of local attractors of certain Hamiltonian PDEs. For the second part, write   $B^4(a)$ for the ball of capacity $a=\pi r^2$, and $Z^4$ for the symplectic   cylinder $D^2(1)\times\mathbb R^2$ where $D^2(1)$  is the disc of area 1. Going beyond Gromov's non squeezing theorem, Sackel, Song, Varolgunes, and Zhu recently showed that for $a>1$ the complement $B^4(a) - S$ of a subset $S$ in the ball cannot   be embedded symplectically into $Z^4$ if the Minkowski dimension of $S$ is $<2$. They also found that this result is sharp provided that $a<2$ and then Brendel extended this to $a<3$. In joint work with Emmanuel Opshtein, we find in any ball $B^4(a)$ a finite union of planar Lagrangian discs $S$ such that $B^4(a)\setminus S$  symplectically embeds into $Z^4$. Among the applications are: capacity killing; non-displaceability of the Clifford torus $T(1/d,1/d)$ from $S$ in $B^4(d)$; and the existence of very short Reeb chords from a Legendrian knot back to itself or to $S$.
 


NOT: Konuşma seminer salonunda yüz yüze yapılacaktır.

Geometri, Topoloji İngilizce
Feza Gürsey Fizik ve Matematik UygAr Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi-Kandilli Kampüsü, Üsküdar 34684, Istanbul

fgc 01.06.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır