turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Haziran 2022, 15:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC-IPM-HRI Sayılar Teorisi Seminerleri

On BRZ exact sequence for finite Galois extensions of number fields

Abbas Maarefparvar
IPM-Tehran, İran

In this talk, I will shortly explain how to use some cohomological results of Brumer Rosen and Zantema to obtain a four-term exact sequence, called ``BRZ’’  standing for these authors, which reveals some information about strongly ambiguous ideal classes (coinciding with relative Polya group) of a finite Galois extension of number fields. As an application of the BRZ, I will reprove some well known results in the literature. Then, as a minor modification on relative Polya group for a finite extension of number fields, I will
introduce the notion of ``relative Ostrowski quotient'' and  give some new approaches of the BRZ exact sequence. The main part of my talk is concerning a joint work with Ali Rajaei and Ehsan Shahoseini.


NOT: Zoom link: https://us06web.zoom.us/j/87212146791?pwd=d0pmbVZJanpDV0NERWNLbklEV2NqUT09 Meeting ID: 872 1214 6791 Passcode: 362880

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom

fgc 10.06.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır