turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Mayıs 2022, 15:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC-IPM-HRI Sayılar Teorisi Seminerleri

Fine Selmer group of elliptic curves over global fields

Somnath Jha
IIT-Kanpur, Hindistan

The (p-infinity) fine Selmer group (also called the 0-Selmer group) of an elliptic curve is a subgroup of the usual p-infinity Selmer group of an elliptic curve and is related to the first and the second Iwasawa cohomology groups. Coates-Sujatha observed that the structure of the fine Selmer group over the cyclotomic $\mathbb Z_p$ extension of a number field $K$ is intricately related to Iwasawa's $\mu$-invariant vanishing conjecture on the growth of $p$-part of the ideal class group of $K$ in the cyclotomic tower. In this talk, we will discuss the structure and properties of the fine Selmer group over certain $p$-adic Lie extensions of global fields. This talk is based on joint work with  Sohan Ghosh and Sudhanshu Shekhar.


NOT: Zoom link: https://us06web.zoom.us/j/87212146791?pwd=d0pmbVZJanpDV0NERWNLbklEV2NqUT09 Meeting ID: 872 1214 6791 Passcode: 362880

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom

fgc 30.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır