turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Haziran 2022, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

The moduli space of generalized D-elliptic sheaves

Özge Ülkem
Galatasaray Üniversitesi, Türkiye

One of the fundamental objects of the algebraic number theory are elliptic curves. Drinfeld defined analogues of elliptic curves in the function field setting, which are now called Drinfeld modules. to prove Langlands correspondence he defined a categorically equivalent notion, called elliptic sheaves, and studied their moduli space. Since then many generalizations of Drinfeld modules and elliptic sheaves have been worked out. In the first part of this talk we will form the function field and classical setting and discuss similarities between them. Then, we define Drinfeld modules, discuss the analogy between elliptic curves and Drinfeld modules. In the second part we talk we will define a new generalization of elliptic sheaves, called “generalized D-elliptic sheaves” and talk on their moduli space and of the uniformization of the latter if time permits.

Cebirsel Geometri İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 29.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır