turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Mayıs 2022, 14:30


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Vector bundles that appear as normal bundles of manifolds

Mehmet Akif Erdal
Yeditepe University, Türkiye

Given a Poincaré complex $X$, a vector bundle $\xi$ over $X$ is said to be realized by the normal bundle of a manifold $M$, if $\xi$ is pulled back from the normal bundle of $M$ along a homotopy equivalence $X\rightarrow M$. The problem of determining such bundles over an arbitrary Poincaré complex is a difficult problem and is related to classical problems of surgery theory. In this talk, we will discuss some methods of approaching this problem and talk about solutions for certain cases of $X$. In particular, we will discuss conditions on bundles over $X$ that guarantee they are realized by normal bundles of manifolds, for $X$ belonging to a certain class of homology spheres.  


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567 Passcode: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 22.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır