turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Mayıs 2022, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

A Number Theoretical Approach to the Polynomials over Finite Fields

Neslihan Girgin
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Let q be a prime power and Fq be the finite field with q elements. The explicit constructions of irreducible polynomials over Fq is one of the main problems in the arithmetic of finite fields which has many applications in several areas such as coding theory, cryptography, etc. In general, some recursive methods are preferred to do these constructions using rational transformations. In particular, we are interested in methods that are obtained by using quadratic transformations. For doing this, we will first classify and normalize the rational transformations of degree 2 using the behaviour of the ramified places in the corresponding rational function field extensions over the finite field Fq. Then we will investigate the constructions using Galois theory and some basic observations in group theory. This approach provides to understand the iterative constructions better and gives various generalisations of them. It also helps to determine the requirements put on the initial polynomials easier.

Sayılar Teorisi İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 22.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır