turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mayıs 2022, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

Solving Fermat Type Equations Via Modular Approach

Yasemin Kara
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

The asymptotic Fermat conjecture(AFC) states that for a number field K and for sufficiently large primes, the equation x^p+y^p+z^p=0 has only trivial solutions.  The strategy which is  referred as the "modular method" to solve the Fermat equation, used by Wiles in his famous proof, can be adapted to attack AFC and its several different generalizations.  Similar results are quite rare for other Fermat type equations such as x^p+y^q=z^r although the solutions of this equation have been studied over rationals.  In this talk, I will mention some recent asymptotic results  for the classical Fermat equation as well as some other Fermat type equations over number fields.

This talk is based on joint works with Isik and Ozman.

Sayılar Teorisi İngilizce
H306 sınıfı

gsu2 10.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır