turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mayıs 2022, 19:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Hiperbolik Disk: Geometri, Kompleks Analiz, Aritmetik

Hurşit Önsiper
ODTÜ, Türkiye

Konuşmada, hiperbolik diskin geometrisinin Öklidyen düzlem geometrisinden farklı özellikleri incelenecektir. (Holomorfik) izomorfizma grubunun ayrık alt gruplarının etkisi altında oluşan yüzeylerin analitik ve cebirsel yapısı belirlenecektir. Konunun transandantal sayılar teorisi ile münasebeti izah edilecektir.

Anahtar Kelimeler : hiperbolik disk, izometri grubu, yönlendirilebilir yüzeyler.         

In this talk we will explain the geometry of the hyperbolic disk emphasizing some basic differences from Euclidean geometry in the plane. Analytic and algebraic structures of surfaces arising as quotients of the disk by discrete subgroups of the (holomorphic) isometry group will be identified. The relation with transcendental number theory will be explained.

Key Words: hyperbolic disk, isometry group, orientable surfaces.


NOT: https://zoom.us/j/92357719681

Cebirsel Geometri Türkçe
Zoom

selcukuni1 09.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır