turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mayıs 2022, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Genel Seminer

On Discretization of Darboux Integrable Hyperbolic Equations

Kostyantyn Zheltukhin
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

A hyperbolic equation $u_{xy}=f(x,y,u,u_x,u_y)$ is called Darboux integrable if there exist two functions $I(x,u,u_x,\dots)$ and $J(x,u,u_y,\dots)$ such that $D_yI=0$ and $D_xJ=0$ on all solutions of the equation. The functions $I$ and $J$ are called $x$- and $y$-integrals respectively. The concept of $x$-, $y$-integrals can be generalized to semi-discrete and discrete equations of the hyperbolic type. Hence we can define Darboux integrability for semi-discrete and discrete equations. In the present talk we consider the problem of finding semi-discrete analogues of Darboux integrable continuous equations. We require for the obtained  semi-discrete equation to be Darboux integrable as well. To find such semi-dıscrete equations we will use the  $x$- or $y$-integrals.


NOT: Meeting ID: 964 0202 1730 Passcode: 884074

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom

htepe 04.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır