turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Nisan 2022, 14:30


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On minimal abelian group codes

İpek Tuvay
Mimar Sinan Fine Arts University, Türkiye

Group codes are special types of linear codes that carry more algebraic structure. They can be seen as ideals of group algebras and because of this, representation theoretic techniques help us to understand these codes better. When the group algebra is semisimple, any group code is a direct sum of minimal ones.

In this talk, first group codes will be introduced together with different types of examples. Then an equivalence relation among the minimal codes will be introduced and open problems concerning this notion will be stated. Afterwards, recent contributions to the solution of these open problems will be given. This is a joint work with Fatma Altunbulak Aksu.


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567 Passcode: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 24.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır