turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Nisan 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Burau Monodromy Groups of Trigonal Curves

Melih Üçer
Ankara Yıldırım Beyazıt, Türkiye

For a trigonal curve on a Hirzebruch surface, there are several notions of monodromy ranging from a very coarse one in S_3 to a very fine one in a certain subgroup of Aut(F_3), and one group in this range is PSL(2,Z). Except for the special case of isotrivial curves, the monodromy group (the subgroup generated by all monodromy actions) in PSL(2,Z) is a subgroup of genus-zero and conversely any genus-zero subgroup is the monodromy group of a trigonal curve (This is a result of Degtyarev).

A slightly finer notion in the same range is the monodromy in the Burau group Bu_3. The aforementioned result of Degtyarev imposes obvious restrictions on the monodromy group in this case but without a converse result. Here we show that there are additional non-obvious restrictions as well and, with these restrictions, we show the converse as well.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 22.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır